Workshop na festivalu CPH:DOX
Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
303MWCPH | zápočet | 5 | 40 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 95 až 120 hodin domácí příprava | anglicky, česky | letní |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Katedra
Předmět zajišťuje Katedra dokumentární tvorby
Obsah
Studenti mají možnost účastnit se programu CPH:DOX Academy a vybrat si jeden z jejích workshopů –CRITICS’ CLASS /SCIENCE CLASS/ F:ACT CLASS /HYBRID CLASS (https://www.cphdox.dk/uddannelse/dox-academy) nebo CPH: DOX konference. Zároveň mají přístup do kompletního festivalového programu a možnost on-line setkání s vybranými festivalovými hosty, včetně významných decision-makerů současného „dokumentárního provozu“. To vše jim bude sloužit jako zdroj dat pro hloubkový rozhovor, který povedou (a zaznamenají jako audio).
Letošní novinkou a páteří letošního workshopu (= pracovní stáže, za níž je uděleno stipendium Erasmus) je tzv. stínování vybraných projektů pro Forum - studenti si vyberou ve spolupráci s LK a Terezou Šimíkovou projekt z katalogu letošního CPH: Fora a budou v roli observera přítomni u přípravných schůzek (on-line), prezentace projektu (on-site: Forum) a s odstupem cca 6 měsíců od prezentace projektu se spojí s tvůrčím týmem (režisér/producent) a provedou rozhovor o efektivitě a přínosech / limitech účasti projektu na Fóru.
Studenti zaznamenají formou terénního deníku (a ideálně i audiozáznamu) minimálně 3 setkání s každým projektem (on-line přípravy během března, prezentace na Fóru během festivalu, spojení se s autory projektu s odstupem 4-5 měsíců pro účasti na Fóru).
Smyslem workshopu je blíže poznat programovou dramaturgii a industry sekce progresivního festivalu CPH:DOX v Kodani, který se rozhodl vydat inovativní cestou (péče o hybridní formáty dokumentů, proměna stávajícího formátu „klasického“ pitchingu, inspirace prezentacemi vědců, výběr selektorů i z mezioborových oblastí - např. lidé z MoMa, internetoví experti apod.). Chceme prozkoumat, jak se „rodí“ stávající trendy v oblasti dokumentu, kdo vlastně jsou dicision-makeři, kteří rozhodují o tom, který film bude na festivalu prezentován (ať už ve fázi vývoje či jako finální tvar), podle čeho určují, co bude vybráno a co naopak ne, jaká jsou kritéria jejich výběru, jaký typ autorů, projektů a prezentací se objevuje – má nějaké společné rysy? Jak lze popsat současnou podobu tzv. „festivalového dokumentu“? Jak a proč se proměňuje model pitchingu a celkový způsob prezentace filmů odborné veřejnosti? Skutečně pomáhá filmům k nalezení koproducentů?
FAMU HRADÍ – akreditaci ACADEMY v ceně 900 DKK pro každého z vybraných studentů, která kromě možnosti účasti na workshopech zajistí i přístup na projekce festivalových film i do on-line databáze aktuálních festivalových filmů a přístup na CPH: DOX konferenci, dále stipendium Erasmus na cestovné a pobyt a zároveň ve spolupráci s konzulátem zajišťuje studentům ubytování po celou dobu konání Fora.
Program modulu:
•Začátek března (bude upřesněno) – 3 hodiny / seznámení s festivalem a s metodami etnografického výzkumu (specifika vedení rozhovoru, zúčastněné pozorování, terénní deník) – studenti mohou tyto metody využívat i při psaní bc. či diplomové práce. Volba aktérů a projektu pro rozhovor, konzultace a zpřesňování otázek, debata nad koncepcí rozhovorů, procesem práce výsledným textem.
•Aktivní účast na festivalovém programu (20-24. 3. 2023), zejména na lekcích z Academy a Foru (dle dohody).
•Konzultace a evaluace (datum bude upřesněno /září) – 3 hodiny, vyhodnocení textů a nahrávek studentů.
Povinnosti a výstupy studentů ze strany FAMU: viz výše.
Konkrétními výstupy, kterými je podmíněno stipendium a účast na modulu jsou tyto:
•vytvoření finálního analytického textu v rozsahu 3-5 NS, v němž student interpretuje proces konkrétního projektu na Foru na základě své zkušenosti s letošním CPH:DOX a modulem / text se odevzdává v angličtině, neboť zároveň slouží i jako evaluace pro CPH: FORUM
•součástí výstupu je také rozhovor s významným desicion-makerem, který je propojený s vybraným projektem / v angličtině
•student odevzdává též originální audio, které pořídil během své práce (+ jeho přepis)
Výsledky učení
Cílem je seznámit studenty povahou současných selekčních procesů v oblasti non-fiction (včetně hybridních tvarů) a zároveň systematicky mapovat tyto procesy pomocí etnografických metod (zúčastněné pozorování, terénní deník, hloubkové rozhovory). Výsledkem zamýšleného dlouhodobého výzkumu by měla být hlubší analýza současného industry systému v oblasti dokumentu.
Průběžná reflexe současných trendů v oblasti non-fiction. Na základě sběru dat studenti vypracují analytický text svého výzkumného segmentu. Záměrem je data shromažďovat pro dobu alespoň tří let a zpracovat komplexnější analýzu rozhodovacích procesů. Studenti mohou téma dále rozvíjet ve své diplomové práci. Festival CPH DOX má zájem tato data také pro své potřeby vyhodnocovat a otevřít nad nimi debatu.
Předpoklady a další požadavky
výběr účastníků z řad studentů magisterského studia KDT na základě motivačního dopisu
Literatura
Hodnoticí metody a kritéria
100% účast a aktivní spolupráce + text + nahraný video-rozhovor a jeho textový přepis
Poznámka
volitelná výuka jen pro magistry KDT
Přednášející/Lecturer: Lucie Králová ve spolupráci s Terezou Šimkovou (Head of CPH:FORUM)
Termíny a místo konání/Date and time: pondělí-pátek 20-24. 3. 2023
Podmínky atestace/Assignement: zá/5 – 100% účast + report o stínování vybraných projektů Fora dle zadání + nahraný audio-rozhovor s vybraným decision-makerem a jeho textový přepis
Kapacita/Capacity: 4 studenti magisterského studia KDT – výběr na základě motivačního dopisu
Volitelný pro/Optional for: pouze pro KDT FAMU
Jazyk výuky/Language of teaching: česky, anglicky
Další informace
Předmět lze absolvovat opakovaně
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů
- Dokumentární tvorba - magistr_2022 (Volitelné předměty)