Folk Dance Training 7

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
107EFDT7 zápočet 2 2 hodiny CVIČENÍ týdně (45 minut), 32 až 42 hodin domácí příprava anglicky zimní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Katedra

Předmět zajišťuje Katedra tance

Obsah

Cíl výuky:

Cílem studia je zvládnutí a praktické propojení krokového materiálu probíraných tanců, bezpečně technicky ovládnou krokový materiál různých oblastí. Posluchač si praktickým osvojováním na sále prohlubuje své dovednosti.

Tematické okruhy:

Technický základ oblastí: každý posluchač si osvojí taneční kroky oblasti jednotlivě. Přesné provedení kroků je v každé oblasti odlišné, a proto je nutno jim věnovat mnoho pozornosti. Každý taneční krok je prováděn v různých prostorových, tempových i rytmických obměnách. Pak je možno přiblížit se v provedení kroků a tanců blíže charakteru probírané oblasti.

Varianty a způsob provedení kroků: Technicky zvládnuté kroky se vážou do větších celků, které je možno spojovat a následně obměňovat. Nejprve se spojují jednodušší, a pak technicky náročnější kroky z některých tanců. Později posluchači obohacují krokové základy tanců podle vlastní invence a schopností.

Převedení do tance v páru je dalším stupněm práce s krokovým materiálem. Párový tanec je základem lidového tance, a proto je mu věnována velká pozornost, nalezneme zde základ partnerské práce i pro další taneční techniky.

Vybrané tance folklorních oblastí: jsou vybrány jen některé tance z široké nabídky oblastí, případně jejich další varianty.

Kombinace kroků: vyšlapávaná sousedská s vířivým kolečkovým krokem, poskočný krok a skočná, střídání počtu jednotlivých kroků obvyklým i méně obvyklými způsoby, poskočný obkročák v páru s vytáčením dívky a s výměnou dívek po kruhu. Spojení dvoudobých a třídobých kroků do variací pro přípravu mateníků například sousedská - poskočný obkročák, sousedská - hladký obkročák, polka - sousedská hladká, polka - mazurka a další možná spojení. Lašská polka rovně, lašská polka v otáčení jednotlivě i v páru, hladký obkročák v páru s kombinací otáčení spolu a od sebe, průplet ve čtyřech, protáčení páru v držení křížem vzadu v chůzi, běhu i poskočném kroku.

Západní Čechy - Rokycanská, Náš pán nemůže, Sýkorka, Pantoflíčky, Bublavá, Pardubačka

Lašsko - Cigan, Požehnaný, Dráteník, Čeladenský, Pilky, Mazur, Ondraš.

Klatovsko - Latovák se špačíčkovým úvodem, Mateník Talián, Hulán 3/4 z Bolešin,

Jižní Haná - Cófavá z Kojetína

Plzeňsko západní oblast - Sulislavské párové kolečko, Lendlery

Výsledky učení

Po absolvování předmětu student prokáže znalost tanečních kroků různých folklorních oblastí, chápe jejich rozdílnost v provedení a dynamice, jež předvede v pohybové etudě.

Dokáže pracovat v páru, trojici i skupině. Pracuje s dynamikou pohybu, chápe práci těžiště, umí propojit taneční kroky.

Předpoklady a další požadavky

nejsou

Literatura

Povinná literatura:

KOS, Bohumil. Lidové tance ve školní tělesné výchově. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1976.

SEIDEL, Jan, ed., TREFIL, Václav, ed. a ŠPIČÁK, Josef, ed. Zahrajte mi do kola!: tance českého lidu. Vydání 1. V Praze: L. Mazáč, 1945.

Doporučená literatura:

BONUŠ, František, ed. et al. Lidové tance na Lašsku [hudebnina]. Praha: Státní hudební nakladatelství, 1953.

MÁZOROVÁ, Mária a Kliment ONDREJKA. Slovenské ľudové tance. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1991. ISBN 80-08-00322-7.

MIŠUREC, Zdeněk, Bohumil KOS a František BONUŠ. Zbojnické písně a tance: instruktážní brožura pro pěvecké a taneční soubory. Praha: Naše vojsko, 1951.

SOCHA, Vincenc. Lidové tance na Lašsku [hudebnina]. 1. vydání. Lhotka: Socha, 1948.

VYCPÁLEK, Josef. České tance: 145 (s varianty 185) čes. lid. tanců které zejména na Rychnovsku, Choceradsku i Táborsku sebral a zevrubně popsal... Praha: B. Kočí, 1921.

ZÁLEŠÁK, Cyril. Pohronské tance. Martin: Osveta, 1953.

Hodnoticí metody a kritéria

Aktivní účast na lekcích, znalost probíraných kroků, tanců, jejich vazeb a variant.

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů