Sound Production and Music Direction (B0215A310031)
Type of programme | Mode of study | Profile of the programme | Standard study length | Language Instruction | Department |
---|---|---|---|---|---|
Bachelor's Programme | full-time | academically oriented | 3 years | Czech | Sound Design Department |
Since this programme is designed for Czech-speaking students an English description is not available.
Guarantor of study programme
Programme objectives
Profile of a programme graduate
Profile of a graduate of the Bachelor’s programme of study in Sound Design and Music Directing
Specialist knowledge
A graduate of the three-year Bachelor’s programme of study in Sound Design and Music Directing has broad theoretical and practical knowledge of the individual phases of the recording process during both the recording and post-production of a musical work. His or her music-theoretical grounding allows for a versatile understanding of a musical composition with respect to sound, as well as an understanding of the technical parameters and possibilities of an audio recording. In addition to theoretical knowledge in musically and technically oriented subjects, the graduate also demonstrates an overview of the basic areas of acoustics, aesthetics, psychology and communication. He or she is proficient in English for specialist purposes at the required level. The graduate uses historically verified recording procedures and understands how they influence the resulting audio footage, how to assess artistic and technical quality, the usability of recorded music, and the possibilities of post-production.
Specialist skills
The programme graduate makes use of theoretical findings to select the recording method from preparation to post-production with a view to its purpose. The graduate is able to actively create a recording strategy and collaborate on the preparation and planning of the individual phases of the creative and technological stages in the recording process. The graduate knows the proven methods of studio and live recording, and is able to expertly discuss them in practice and to defend their selection. He or she is able to work with instrumentation and to use software for professional sound processing, recording and post-production. He or she is able to resolve challenging situations in practice, e.g. in the event of a failure of the recording equipment.
General competencies
The graduate is capable of creative self-reflection, and of discovering new ways to grasp sound material. He or she perceives the importance of leveraging communication and sociological ties when collaborating in a team and with performers. The graduate is able to independently find his or her bearings, learn new things, and continuously acquire additional specialist knowledge, skills and competencies – both by analysing his or her own experience, as well as through self-study of theoretical and practical findings in the field.
The graduate is also able to apply his or her knowledge in artistic research and in artistic-scientific contexts. He or she is self-motivated and self-disciplined in view of the challenges posed by the tasks. The graduate is aware of his or her own responsibility for the result of a team endeavour. He or she respects the ethical boundaries of the field relating to the quality of the recorded performance and the level of elaboration. He or she is well-oriented in the possibilities of using media to present and promote his or her own work, as well as teamwork, in implementing projects of various genres, in particular with a focus on classical music, jazz, or film music, as the case may be.
Rules and requirements for creating study plans
Základní rámec pro koncepci studijních programů na AMU vytvářejí jednak Pravidla vnitřního hodnocení AMU, specifikující základní principy akreditačních procesů, stávající praxi dále formálně ukotvuje Akreditační řád AMU: ten stanovuje parametry společné pro všechny studijní programy vyučované na AMU a zároveň přenáší část odpovědnosti za oborové specifikace (divadlo, hudba, tanec, film/televize) na fakulty.
Studijní plány jsou vytvářeny v souladu se Studijním a zkušebním řádem AMU, který na základě specifik vysokého uměleckého vzdělávání vymezuje v rámci typologie předmětů hlavní povinný předmět: jde o klíčový umělecký (resp. talentový) předmět profilujícího základu, u něhož hodnocení probíhá vždy komisionálně a který neumožňuje opakování atestace.Dalším specifikem studijních plánů je povolená flexibilita v rozdělení kreditů (60 ECTS za akademický rok) mezi zimní a letní semestr, vycházející u některých oborů z výraznější studijní a tvůrčí zátěže spojené s dokončováním uměleckých výstupů v letním semestru.
Povinnou součástí všech studijních programů je teoreticko-historický základ oboru, u akademických programů v podobě povinných předmětů profilujícího základu spoluurčujících profil absolventa a tvořících součást státní závěrečné zkoušky.
Součástí každého studijního plánu je dále povinné absolvování oborově zaměřené výuky anglického jazyka, v minimálním rozsahu 6 ECTS za studijní cyklus.
Klasifikace je udělována podle Kreditního systému (ECTS - European Credit Transfer System), který byl zaveden na základě Boloňských dohod z roku 1999 s cílem sjednotit a integrovat vysokoškolský systém v Evropské Unii.
Předměty ukončené zkouškou jsou klasifikovány podle stupnice A – E (F = nevyhověl), u ostatních předmětů je využíváno hodnocení započteno/nezapočteno; kombinace obou atestací není možná.
Standardní délka vyučovací hodiny je 45 minut. Základními organizačními formami výuky jsou přednáška, seminář, cvičení, dílna, přičemž tři poslední formy výuky v různé míře zahrnují i vznik uměleckých výstupů. Výuka probíhá buď na týdenní bázi, nebo formou intenzivních bloků či workshopů.
Ve studijním plánu se automaticky předpokládají prerekvizity v podobě sekvencí předmětů označených postupně rostoucím číslem za názvem předmětu. Tento typ prerekvizit není specificky uváděn v příloze BIII k jednotlivým předmětům. Pokud má předmět nesekvenční prerekvizitu, tak explicitně uvedena v příloze BIII k předmětu je. Ve stejném smyslu neuvádíme korekvizity, ty jsou dány povinným zařazením předmětu do konkrétního ročníku a semestru společně s dalšími předměty.
Studijní plán obsahuje jednu skupinu povinně volitelných předmětů: Hudební dramaturgie 1–2, Hudební kritika a popularizace hudby 1–2, Česká hudba 1918–1989 1–2, Dějiny hudby po roce 1950. Studenti specializace Hudební režie mají tuto skupinu rozšířenou o předmět Matematicko-fyzikální minimum. Studenti musí z této skupiny získat během celého bakalářského studia minimálně 8 kreditů.
Studijní plán obsahuje volitelné předměty: Pedagogika, Psychologie, Didaktika/Vyučovatelská praxe hudební režie, Didaktika/Vyučovatelská praxe zvukové tvorby, Autorské právo, Dějiny populární hudby, Teorie interpretace a další volitelné předměty z nabídky AMU. Studenti specializace Hudební režie musí během celého bakalářského studia získat z volitelných předmětů minimálně 15 kreditů, studenti specializace Zvuková tvorba minimálně 18 kreditů.
Specializace: Studijní plán obsahuje specializace Hudební režie a Zvuková tvorba. Student se do specializace přímo hlásí.
General information about admission process
The precise requirements of the aptitude tests are published for each specialisation and academic year. These requirements are updated each year and posted in the relevant parts of the Studies section on the faculty website, and thus they are also available to prospective HAMU applicants.
The terms and conditions of the admissions proceeding are described generally for individual specialisations.
Applicability to other types of academic programmes
Absolventi bakalářského programu Zvuková tvorba a hudební režie mají možnost se přihlásit do navazujícího magisterského programu Zvuková tvorba a hudební režie na HAMU v Praze nebo do jiných příbuzných programů na školách v České republice i v zahraničí.
Parts of the state final examination and their contents
Součásti SZZ a jejich obsah jsou popsány u jednotlivých specializací.
Other academic duties
Účast na nahráváních zajišťovaných Zvukovým studiem HAMU, účast při možnosti náslechu profesionálních projektů i mimo fakultu, zájem o nové informace v oboru v České republice i v zahraničí. Snaha se zapojit aktivně i mimo rámec studijních povinností v oblasti teorie i praxe – účast na mezioborových seminářích, workshopech, koncertech apod.
Characterisation of professional practice
Anticipated job placement for graduates (typical employment)
Profesně se může uplatnit jako mistr zvuku (zvukový režisér), při rozhlasovém či televizním natáčení a vysílání, při natáčení snímků pro hudební nosiče (CD, DVD, streaming či elektronická distribuce apod.), při rekonstrukci a remasteringu hudebních nahrávek atd.
Accreditation validity
Study programme valid from | Study programme valid to |
---|---|
2021-03-26 | 2031-03-26 |