Composition (P0215D310006)
Type of programme | Mode of study | Profile of the programme | Standard study length | Language Instruction | Department |
---|---|---|---|---|---|
PhD Programme | full-time part-time |
3 years | Czech | Composition Department |
Since this programme is designed for Czech-speaking students an English description is not available.
Guarantor of study programme
Members of qualification board
Hanuš BARTOŇ, Tereza HAVELKOVÁ, Jaromír HAVLÍK, Slavomír HOŘÍNKA, Ivan KURZ, Luboš MRKVIČKA, Iva OPLIŠTILOVÁ, Michal RATAJ
Tutors
Tereza HAVELKOVÁ, Jaromír HAVLÍK, Slavomír HOŘÍNKA, Ivan KURZ, Luboš MRKVIČKA, Michal NEJTEK, Iva OPLIŠTILOVÁ, Michal RATAJ, Martin SMOLKA, Jan TROJAN
Programme objectives
The objectives of the programme are as follows:
- to develop the student’s compositional skills, in particular his or her individual compositional style and artistic, aesthetic and culturally profiling opinions;
- to deepen the student’s knowledge in the area of contemporary music production and its application to his or her own production, as well as in the historical continuity of the field of study;
- to improve the student’s ability to reflect theoretically on the field and to acquire the necessary skills to introduce his or her own theoretical results into the broader scholarly discourse;
- to enable the student to acquire comprehensive knowledge of research methodology (especially in the area of artistic research), the ability to integrate such knowledge into his or her own artistic practice, an overview of current publication methods, and experience with creative grants and research funding;
- to improve the student’s communication skills, enabling him or her to engage in pedagogical work in the highly demanding specialist disciplines of composition and composition theory;
- to enable the student to acquire knowledge and experience in the organisation of musical life, in promoting contemporary music production, and in presenting his or her own production, including the ability to apply related legal norms;
- to enhance the student’s overall ability to cultivate interdisciplinary scholarly relationships.
Profile of a programme graduate
The graduate is an independent creative personality with his or her own opinions on issues of contemporary music production, and is able to defend them within the scholarly discourse; he or she has a versatile compositional technique and an original, integral and well-defined style.
Specialist knowledge
•The graduate possesses deep knowledge of the historical and cultural contexts in the field of composition theory and practice.
•The graduate has an overview of the developments hitherto and the current state of musicological research on the issues of his or her field, both domestically and internationally.
•He or she is well oriented in current developmental trends in composition techniques and aesthetics, and is able to formulate well-founded opinions on them.
•The graduate demonstrates superior knowledge in the composition and research area specified in his or her individual study plan, and is able to communicate this knowledge in the form of teaching as well as in scholarly discussions.
Specialist skills:
•The graduate is capable of fully autonomous production; the graduate’s training in compositional technique also enables him or her to respond flexibly to the requirements of the genres used while maintaining a suitable artistic level, for example in the area of film or stage music.
•In addition to his or her command of classical compositional techniques, the graduate is also able to make creative use of current technological possibilities in the areas of electroacoustics, multimedia and interactivity.
•The graduate is proficient in the standard methods of scientific research with an emphasis on the area of artistic research, and is able to apply them to the principles of his or her own compositional practice.
•The graduate is able to publish in the scholarly press, perform qualified critical and popularisation activities, elaborate teaching texts (e.g. lecture notes, educational presentations), monographs and scholarly works with a systematic, analytical, compositional, technological and/or historical focus.
•The graduate is able to work as a highly specialised teacher in secondary and higher education.
General competencies
•The graduate is able to communicate fluently about highly specialised issues in two foreign languages, one of which is usually English; the graduate is able to express himself or herself in a cultivated manner both orally and in writing.
•The graduate is able to locate suitable grant opportunities and implement scholarly projects, both as an individual investigator and as the leader of an investigative or artistic team.
•The graduate is able to participate creatively in the activities of a team or working unit, taking a conceptual and systematic approach to long-term goals and standard activities alike.
•The graduate is capable of dramaturgically designing larger scholarly events (conferences, symposia).
Rules and requirements for creating study plans
Doktorand je veden k samostatnému intenzivnímu studiu v průsečíku současné hudební kompozice a jejího teoretického kontextu v širokém slova smyslu.
Studium má dvě rovnocenné součásti: uměleckou (hudební kompozice) a teoretickou zaměřenou na výzkum v oblasti teorie skladby s procentuálním zastoupením 50 % a 50 % v prezenční i kombinované formě studia.
Obsahem umělecké složky studia a disertace je vytvoření závažného hudebního díla symfonického, operního, jevištního, elektroakustického, intermediálního nebo jiné rovnocenné kompozice.
Tématem teoretické součásti studia a textové části disertace je problematika současné hudební tvorby nahlížená především z perspektivy kompoziční teorie, případně estetických nebo historických aspektů. V rovině kompozičně technické a obsahové se předpokládá souvislost umělecké složky s teoreticko-výzkumnou částí dizertační práce.
Kromě hlavního uměleckého dizertačního úkolu se předpokládá vytvoření a provedení několika dalších kompozic s volnou vazbou k problematice hlavní umělecké složky disertace. Provedení děl je možné v rámci koncertů katedry skladby, předpokládá se také vlastní dramaturgická, organizační a grantová iniciativa doktoranda. Průběžné umělecké výstupy jsou povinnou součástí studia, stejně jako průběžné výstupy teoretické.
Doktorand se řídí individuálním studijním plánem vycházejícím ze studijního plánu rámcového.
Doktorand v prezenční formě studia bývá zpravidla pověřen vybraným pedagogickým úkolem v oblasti doplňujících skladebných disciplín. Může být pověřen rovněž organizační činností související s uměleckou a vědeckou aktivitou katedry skladby. Je předpokládán aktivní přístup k budování oborové komunity.
Studium v prezenční formě předpokládá, kromě vlastní umělecké a výzkumné činnosti ve smyslu individuálního studijního plánu, úzké zapojení doktoranda do uměleckých, výzkumných a pedagogických aktivit katedry skladby. Doktorand v prezenčním studiu bývá pověřen úkoly v souladu se svým uměleckým a výzkumným zaměřením. Jde zpravidla o podíl na výuce technicko-kompozičních předmětů, ale může jít i o jiné pro katedru přínosné aktivity. Dále se předpokládá samostatná grantová aktivita zaměřená na umělecké i výzkumné projekty. Povinnou součástí individuálního plánu je projekt s mezinárodním dosahem. Studium doktoranda je každoročně před začátkem zimního semestru hodnoceno oborovou radou. Hodnocení probíhá formou pohovoru. Oborová rada hodnotí především soulad individuálního studijního plánu a jeho skutečné plnění
V kombinované formě studia je kladen důraz především na studijní, výzkumné a umělecké úkoly dle individuálního plánu, další aktivity doktoranda jsou dobrovolné.
Nároky na úroveň odborné činnosti jsou v obou formách studia shodné obsahově i kladenými nároky.
Studijní povinnosti pro všechny studenty doktorského stupně se řídí rámcovým studijním plánem. Není-li uvedeno jinak, předmět lze absolvovat kdykoliv během studia. To je následně specifikováno individuálním studijním plánem.
Návrh rámcového studijního plánu:
NÁZEV PŘEDMĚTU ––– ZPŮSOB ZAKONČENÍ ––– POČET KREDITŮ
Disertace – umělecká část 1 ––– zápočet ––– 10
Disertace – umělecká část 2 ––– zápočet ––– 10
Disertace – umělecká část 3 ––– zápočet ––– 20
Disertace – textová část 1 ––– zápočet ––– 10
Disertace – textová část 2 ––– zápočet ––– 10
Disertace – textová část 3 ––– zápočet ––– 20
Výzkumné a publikační metody (povinně v ZS 1. roku studia) ––– zkouška ––– 6
Kritické čtení odborného textu (povinně v LS 1. roku studia) ––– zkouška ––– 10
Specializovaná přednáška pro doktorandy ––– zápočet ––– 10
Článek k publikaci / Příspěvek na konferenci 1 ––– zápočet ––– 10
Článek k publikaci / Příspěvek na konferenci 2 ––– zápočet ––– 10
Seminář dizertační práce 1 ––– zápočet ––– 5
Seminář dizertační práce 2 ––– zápočet ––– 6
Seminář skladby 1 ––– zápočet ––– 6
Seminář skladby 2 ––– zápočet ––– 6
Seminář skladby 3 ––– zápočet ––– 6
Cizí jazyk I. ––– zkouška ––– 15
Cizí jazyk II. ––– zkouška ––– 10
CELKEM KREDITŮ 180
Detailní popis jednotlivých předmětů a z nich plynoucích atestací je součástí příslušných předmětových karet.
Individuální studijní plán vzniká na počátku studia a vychází z předloženého výzkumného projektu doktoranda. Upravuje konkrétní časový harmonogram práce na teoretické i praktické části disertace, specifikuje časové rozložení studijních povinností a konkrétní náplně rámcových předmětů (výběr cizích jazyků, specializovaná přednáška). Individuální studijní plán schvaluje oborová rada a každoročně kontroluje jeho plnění, eventuálně schvaluje jeho potřebné změny.
POŽADAVKY NA TVŮRČÍ ČINNOST
Hlavním tvůrčím výstupem je kompoziční část dizertační práce, která tvoří nedílnou součást obhajoby. Předpokládá se vznik a provedení dalších kompozic komponovaných během studia. Jejich podobu, rozsah a způsob prezentace určuje individuální studijní plán. Tyto kompozice se zpravidla vztahují k výzkumnému a uměleckému zaměření studia. Doktorand je díky své tvorbě aktivní součástí hudební scény v domácím i mezinárodním měřítku.
POŽADAVKY NA TEORETICKOU ČINNOST
Nad rámec studijního plánu se doktorand aktivně účastní teoretického diskursu v interdisciplinárním kontextu napříč celou univerzitou a směrem k příbuzným oborům mimo ni. Aktivní účast na doktorandských i veřejných oborových konferencích doma i v zahraničí je velmi vítána a je zpravidla předmětem institucionální podpory.
POŽADAVKY NA ABSOLVOVÁNÍ STÁŽÍ
Součástí individuálního plánu je povinně projekt s mezinárodním dosahem. Může jít o absolvování studijní stáže, organizaci mezinárodní reciproční akce v oblasti kompoziční, koncertní a výzkumné, organizace bilaterálních či multilaterálních přednáškových cyklů či výukových pobytů nebo akce kombinující tyto aspekty. V dosavadní praxi studenti absolvovali studijní stáže, které prohloubily jejich uměleckou a odbornou erudici, vedly ale i k navázání cenných kontaktů v zahraničí. Jejich výsledkem bylo v neposlední řadě uskutečnění významných kompozičních a koncertních aktivit a navázání trvalejší spolupráce mezi institucemi i jednotlivými osobnostmi.
TÉMATA OBHÁJENÝCH DIZERTAČNÍCH PRACÍ
Textové části prací a partitury jsou uloženy v knihovně HAMU a na vyžádání dostupné v PDF. Nahrávky uměleckých součástí jsou v archivu HAMU a Katedry skladby HAMU. Informace a posudky jsou dostupné i online po přihlášení uživatele do systému HAMU: https://dspace.amu.cz/jspui/handle/10318/2946
• Tomáš Pálka (obhajoba 2009)
Kompoziční část disertace: KRAJINA MILOST; prostorová symfonie podle básní J. J. Víchy
Textová část disertace: Prostor a tektonika v hudební kompozici
• Zdeněk Bartošík (obhajoba 2015)
Kompoziční část disertace: Pásma - skladba pro flétnu a komorní soubor
Textová část disertace: Vliv synestezií na kompoziční myšlení
• Michaela Plachká (obhajoba 2018)
Kompoziční část disertace: Hmaty... doteky. Intermediální kompozice
Textová část disertace: Tělesná zkušenost a lidské tělo jako vztah hudby a objektu
• Daniel Chudovský (obhajoba 2018)
Kompoziční část disertace: Zvlněné hranice pro violoncello a symfonický orchestr
Textová část disertace: Mikrointervalika a její uchopení v rámci kompozičního myšlení
• Miroslav Tóth (obhajoba 2020)
Kompoziční část disertace: Záhada tyče (jednodejstvová opera v 13 obrazoch)
Textová část disertace: Kompozícia v reálnom čase
NÁVRHY TÉMAT DIZERTAČNÍCH PRACÍ
Kompoziční část disertace: Skladba pro klavír, komorní soubor a live electronics
Textová část disertace: Vybrané metody procesování zvuku klavíru v reálném čase
Kompoziční část disertace: Site-specific opera / hudební divadlo
Textová část disertace: Využití specifik prostoru v současných hudebně dramatických dílech. Srovnání přístupů a vlastní pojetí
Kompoziční část disertace: Koncert pro nově vytvořený hudební nástroj a komorní ansámbl
Textová část disertace: Příklady etablování nových hudebních nástrojů v koncertní praxi
General information about admission process
Required education and experience:
- a completed university education at the Master’s level;
- compelling results in compositional work hitherto;
- experience and knowledge of composition work and an excellent overview of contemporary music and its interdisciplinary relationships;
- creative music-theoretical thinking ability, a comprehensive overview of the discourse in the field and commensurate formulative ability.
The entry requirements include adequate knowledge of English and another foreign world language, which the applicant must demonstrate by means of an examination before the interview. The required level and the group of languages that may be tested are regulated by the relevant Dean's Decree for each academic year.
The admissions process consists of one round. During the admissions interview, the applicant shall present his or her doctoral project proposal, specifying his or her artistic, research and curriculum preferences. The proposal may be focused on production for acoustic instruments or the human voice, as well as on the use of contemporary technologies in composition and their intersections. It is expected that the theoretical portion of the project will reflect continuity with the previous creative and research activities of the Department of Composition, although this is not required.
In particular, the doctoral project proposal shall:
- contain a clear plan for the applicant’s compositional and research activities during the programme;
- formulate a proposal for the manner in which the applicant will actively contribute to the artistic and research activities of the Department of Composition, and/or how the applicant will engage in pedagogical activities, as the case may be.
At the entrance examination, the applicant shall present and submit representative samples of his or her compositional work heretofore (a required annex to the application). The applicant shall also submit scores or a corresponding record (graphic, text, etc.) and recordings of his or her works of up to 20 minutes in duration. Further, the applicant shall submit a sample of his or her music-theoretical works heretofore, and present them to the examination committee in the form of a short presentation of up to 10 minutes in duration.
Each year, the Department of Composition may specify preferred thematic areas for potential doctoral projects that reflect continuity with its current research areas.
Applicability to other types of academic programmes
Program je koncipován jako postgraduální studium skladby a jejích teoretických aspektů. Vzhledem k interdisciplinární povaze studia připadá v úvahu návaznost na široké portfolio uměleckých i teoretických studijních programů. O přijetí uchazeče však rozhodne odpovídající kvalita předloženého kompozičního portfolia a relevance výzkumného záměru tak, jak je to specifikováno v podmínkách přijetí ke studiu.
Parts of the state final examination and their contents
Organizace a průběh státní doktorské zkoušky se řídí Studijním a zkušebním řádem AMU.
Státní závěrečná zkouška se skládá ze tří částí:
- kompozičně teoretická přednáška související s tématem textové části disertace
- obhajoba umělecké části disertace (díla nebo souboru uměleckých děl)
- obhajoba dizertačního textu (minimální rozsah 80 normostran).
V kompozičně teoretické přednášce o délce maximálně 15 minut doktorand prokáže schopnost zasazení klíčových kompozičně teoretických aspektů svého dizertačního výzkumu do současného hudebně-teoretického diskursu. Součástí přednášky může být prezentace, na přednášku navazuje rozprava doktoranda se zkušební komisí.
Minimálně dva odborné posudky, z nichž jeden musí být vypracován externím hodnotitelem mimo katedru, jsou podkladem pro vlastní obhajobu dizertační práce. V obhajobě doktorand relevantním způsobem reaguje na vznesené připomínky a obhájí oprávněnost svých postojů, respektive je uvede do souladu s podněty oponentů. Odborná úroveň a relevantnost obhajoby jsou nedílnou součástí státní závěrečné zkoušky.
O výsledném hodnocení hlasuje děkanem jmenovaná zkušební komise na základě doporučení oponentů.
Other academic duties
Student v prezenčním studiu je pověřen pedagogickou činností podle potřeb katedry skladby, zpravidla jde o technicko-kompoziční a úvodové disciplíny, či jednorázové tematicky zaměřené moduly. Může být pověřen i jiným, např. organizačním úkolem (organizace mezinárodních dílen apod.).
Characterisation of professional practice
Anticipated job placement for graduates (typical employment)
Absolvent doktorského studia se uplatní především:
• jako špičkový hudební skladatel s hlubokým teoretickým rozhledem, přičemž jeho erudice mu umožňuje uplatnění v oblasti autonomní umělecké hudební tvorby a autorské tvorby intermediální;
• jako tvůrce, který je schopen flexibilně reagovat na požadavky tvorby interdisciplinární povahy včetně užitých žánrů typu filmové a scénické hudby;
• jako pedagog ve vzdělávacích institucích od základních uměleckých škol až po univerzity;
• jako hudební kritik, případně jako teoretik v oblasti hudební kompozice a širokém kontextu navazujících oborů;
• jako notograf špičkově ovládající současný notografický software a schopný plnit náročné ediční požadavky nakladatelských domů;
• jako odborný redaktor specializovaného periodického i neperiodického tisku a šířeji médií zabývajících se hudbou v jejích širokých interdisciplinárních kontextech;
Accreditation validity
Study programme valid from | Study programme valid to |
---|---|
2021-12-17 | 2031-12-17 |