Kapitoly z vývoje výtvarného myšlení 2

Předmět není vypsán Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
203KVM2 ZK 2 2T česky letní

Garant předmětu

Jaromír ZEMINA

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Jaromír ZEMINA

Výsledky učení dané vzdělávací složky

Cílem přednášek je přivést posluchače k hlubšímu a samostatnějšímu přemýšlení o smyslu umělecké tvorby a k tomu, aby sami cítili potřebu trvale se vzdělávat a kultivovat.

Forma studia

  1. Výběr příkladů různých tvůrčích přístupů přihlíží zejména k tomu, jak jsou názory jedince ovlivňovány celkovým duchovním klimatem jeho doby. Přitom se zvláštní důraz klade na souvislost nového a starého umění.
  2. Součástí výuky je zjišťování, co posluchači vědí např. o umělecké minulosti a památkách svého rodiště a bydliště a zda o tom dovedou nejen přemýšlet, nýbrž i mluvit. Vedou se také k tomu, aby byli dobře informováni o kulturních aktualitách - o výročích, výstavách atp.
  3. Součástí výuky je četba ukázek textů, které psali sami umělci o sobě a o svém díle i o obecných problémech umělecké tvorby.

Předpoklady a další požadavky

Středoškolské vzdělání o historii výtvarného umění.

Obsah kurzu

Výběr příkladů různých tvůrčích přístupů přihlíží zejména k tomu, jak jsou názory jedince ovlivňovány celkovým duchovním klimatem jeho doby. Přitom se zvláštní důraz klade na souvislost nového a starého umění.

Témata přednášek jsou zčásti pro všechny ročníky stejná (např. aktuality), zčásti jsou rozrůzněna podle jejich současné potřeby (scénografické úkoly).

Doporučená nebo povinná literatura

Katalogy výstav.

Spisy Václava Nebeského, Jindřicha Chalupeckého aj.

Součástí výuky je zjišťování, co posluchači vědí např. o umělecké minulosti a památkách svého rodiště a bydliště a zda o tom odvedou nejen přemýšletř, nýbrž i mluvit. Vedou se také k tomu, aby byli dobře informováni o kulturních aktualitách - o výročích, výstavách atp.

Hodnoticí metody a kritéria

Aktivity na přednáškách, samostatné myšlení, závěrečná zkouška.

Poznámka

Pro studenty 1. ročníku.

Rozvrh na zimní semestr 2020/2021:

Rozvrh zatím není připraven

Rozvrh na letní semestr 2020/2021:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů