Komunikace vědy na festivalu AFO

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
303MKAFO zápočet 2 16 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 38 až 48 hodin domácí příprava anglicky, česky letní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Obsah

Účast na 59. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Olomouc 2024 a na masterclass o umělé inteligenci.

Absolvent KDT FAMU Petr Salaba, jehož dokumentární esej IIIIIIIIIIIII získal v roce 2018 Cenu za nejlepší český a slovenský populárně-vědecký film na AFO a který v roce 2019 získal cenu Spotlight pro nadějné mladé dokumentaristy, se potká v pátek 26. 4. v 10h v Konviktu v atriu s účastníky modulu a poskytne vhled do celého festivalu a ekosystému vědeckého dokumentu. Studující se zúčastní odborné konference a programu 59. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Olomouc 2024.

V rámci páteční konference bude mít Petr Salaba masterclass přednášku od 14:30h v Kapli Božího Těla na téma „AI in Documentary Cinema: Where and How Fast Is It Going?“

V rámci festivalu lze shlédnout desítky filmů, navštívit přednášky, workshopy a doprovodné akce, z nichž si můžete vybírat sami na https://afo.cz/program/

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již od roku 1966. V průběhu let se komorní uzavřená akce proměnila v jednu z největších vzdělávacích událostí v Evropě. Jde o jedinečný festival v České republice, který hostil vědkyně a vědce jako je evoluční biolog Richard Dawkins, vizionář robotiky Hiroshi Ishiguro, nebo filozofku AI Susan Schneider.

Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Možnost zasáhnout do chodu velké produkčně náročné akce je pro ně ideální příležitostí otestovat a rozvinout vlastní schopnosti a dovednosti. AFO je díky tomu nejen evropsky významným festivalem, ale rovněž zavedenou edukační platformou.

Poslání a cíle Academia Film Olomouc:

•Prostřednictvím špičkových snímků a přizvaných odbornic a odborníků vytrvale bořit zažité mýty a stereotypy o přírodních, humanitních a společenských vědách.

•Prezentovat široké veřejnosti vědu, výzkum a technologie jako fascinující a nesmírně důležité obory lidské činnosti a pevné součásti naší kultury a společnosti.

•Přibližovat široké veřejnosti současná i budoucí palčivá témata naší civilizace, planety a vesmíru.

•Propojovat akademickou sféru a vědecké instituce s odbornicemi a odborníky z televizního a filmového průmyslu a dalších kulturních institucí.

•Podněcovat vznik nových populárně-naučných celovečerních filmů, televizních pořadů a dalších multimediálních formátů.

•Podporovat a formovat aktivní a kriticky smýšlející divácká publika.

Výsledky učení

rozšíření znalostí o současných trendech ve vědě, technologiích a vzdělání a významném festivalu vědecko-populární kinematografie v ČR

Předpoklady a další požadavky

žádné

Literatura

web festivalu na https://afo.cz/

Vybrané kapitoly z knihy Artificial Aesthetics: Generative AI, art and visual media (Lev Manovich a Emanuele Arielli)

Dostupné online:

http://manovich.net/index.php/projects/artificial-aesthetics

Chapter 4 - AI and Myths of Creativity.

Chapter 5 - AI image and Generative Media: Notes on Ongoing Revolution

Hodnoticí metody a kritéria

účast na setkání v pátek v 10h v atriu v Konviktu s Petrem Salabou, účast minimálně na 5 akcích z programu AFO + odevzdání 2 NS reflexe na vybrané téma ve vztahu ke komunikaci vědy či umělé inteligenci

Poznámka

HLASTE SE CO NEJDŘÍVE o info na guest service (Zuzana Ehrlichová, ehrlichova@afo.cz , 775 202 151) - je zajištěno ubytování na 3 noci od 25-28. 4. 2024 v Kolejích Generála Svobody (1. noc hradí festival zpětně, ubytování studentstvo zaplatí v hotovosti na místě cca 550 Kč na noc za osobu)

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů