Filmový průmysl – červené vlajky

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
305MDZ zápočet 1 5 hodiny výuky za celý semestr (45 minut), 21 až 26 hodin domácí příprava česky zimní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Jitka KOTRLOVÁ

Katedra

Předmět zajišťuje Katedra produkce

Obsah

Filmový průmysl – červené vlajky.

Workshop duševního zdraví s Jankou Neustupovou a Lindou Pilkovou

Modul je koncipován jako workshop zaměřený na problematiku duševního zdraví, komunikace a hledání řešení. Součástí modulu je představení studie Insight – kvalitativního výzkumu zaměřeného na duševní zdraví v české audiovizi. Studie nabídla řadu zatím neprezentovaných informací o českém filmovém průmyslu. Cílem modulu je konkrétní pojmenování chování, které vede k toxickému pracovnímu prostředí. Studentstvo si vyzkouší v rámci skupinových cvičení situace, se kterými se může setkat, i s možností jejich řešení. Praktická cvičení a modelové situace vycházející ze skutečných událostí zažitých jak v přípravách, tak během natáčení.

Workshop stojí na myšlence, kterou všichni známe. Nejrychleji si člověk osvojí nové znalosti jejich praktikováním. Praxe dodává lidem sebedůvěru a nácvik v bezpečném prostředí, kdy vás nikdo nesoudí a můžete dělat chyby, má cenu zlata.

Základní kostra workshopu je:

· Úvod do problematiky duševního zdraví ve filmovém průmyslu

· Představení studie Insight – kvantitativní výzkum zaměřený na duševní zdraví v české audiovizi

· Identifikace ‘červených vlajek‘ v audiovizuálním prostředí

· Komunikace, zvládání obtížných rozhovorů, řešení konfliktů

· Obrana a chování v toxickém prostředí, nastavení hranic aneb jak říct „ne“ bez pocitu viny

· Sebepéče a podpora okolí – jak se postarat o vlastní duševní zdraví a jak vytvořit podporující pracovní prostředí

· Výstupy studie Insight – jak lze využít výsledků výzkumu ke zlepšení duševního zdraví a well-beingu nás samotných a našeho okolí

Kapacita modulu bude z důvodů připravených skupinových omezen na max. 20 osob.

Výsledky učení

-

Předpoklady a další požadavky

-

Literatura

-

Hodnoticí metody a kritéria

Kredit je udělen na základě 100% docházky.

Poznámka

Informace o lektorkách:

Janka Neustupová vystudovala studia civilní ochrany a krizového řízení v České republice, po sutudiu pracovala v několika zemích EU. Bakalářský titul BA (Hons) v oboru Filmová studia a praxe a následně magisterský titul v oboru Digitální filmová a televizní režie získala ve Velké Británii. Svou kariéru zahájila v nezávislých hraných filmech a plynule přešla do televizního vysílání, kde využila své technické znalosti, manažerské schopnosti a zkušenosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Několik let před vypuknutím pandemie COVID-19 se Janka zapojila do podpory duševní hygieny členů štábu, přičemž vycházela z vlastní zkušenosti s pracovním vyhořením a následnou hospitalizací. S celosvětovým nárůstem případů COVID-19 se Janka přeorientovala zpět na oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a jako supervizor H&S/C-19 poskytovala podporu mezinárodním projektům. Dopad pandemie na duševní zdraví v audiovizuálním průmyslu ji motivovalo k vytvoření iniciativy Insight, v jejímž čele stojí společnost New Era Safety s podporou Motivation Labs a za spolupráce s Lindou Pilkovou. Iniciativa Insight se inspirovala výzkumy z UK a stejnou potřebou, tedy zabývat se duševní a fyzickou pohodou a úrovní spokojenosti pracovníků. Janka si klade za cíl využít údaje shromážděné v rámci této iniciativy k formulaci návrhů systémových změn v audiovizuálním průmyslu s cílem podpořit zdravější a příznivější pracovní prostředí pro všechny zúčastněné.

Ing. BcA. Linda Pilková je absolventkou FAMU (Katedra produkce) a Vysoké školy ekonomické v Praze (obor Management). Má bohaté zkušenosti z produkčních pozic na reklamních, filmových a televizních projektech. Dlouhodobě spolupracovala s významnými filmovými festivaly, jako jsou Febiofest, Ji.hlava a zejména Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde působila v produkčním oddělení. Kvůli pracovním podmínkám ve filmovém průmyslu se rozhodla přerušit svou kariéru v této oblasti a zaměřit se na výzkum dopadu pracovních podmínek na duševní zdraví ve spolupráci s Jankou Neustupovou. Téma rozpracovala ve své diplomové práci a věnuje se mu nadále i mimo akademickou sféru.

Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:

Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
29.11.2024 09:00–15:00 Učebna KP 334 (FAMU)
Lažanský palác
9:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00 přednášková par. 1

Rozvrh na letní semestr 2024/2025:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů