Konfrontace Vachek

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
303MVACH zápočet 1 8 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 19 až 24 hodin domácí příprava česky zimní

Garant předmětu

Alice RŮŽIČKOVÁ

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Alice RŮŽIČKOVÁ

Katedra

Předmět zajišťuje Katedra dokumentární tvorby

Obsah

Osobnost a dílo pedagoga FAMU režiséra prof. Karla Vachka (4. 8. 1940 - 21. 12. 2020) připomene každoroční událost, která je sice spojena s datem jeho odchodu/přechodu, současně však umožnuje společenskou reflexi – Vachkovo kritické myšlení i vnitřní smích zpřítomní projekce vybraného filmu a debaty výrazných osobností na podstatné aktuální téma. Koná se ve čtvrtek 19.12. 2024 na FAMU.

Program třetího ročníku „konfrontací“:

•15-19h v Projekci FAMU (Smetanovo nábřeží 1012/2, P1 – 1. patro)

Martin Švoma představí téma, postavy a kontext a uvede projekci filmu Karla Vachka „Co dělat? Cesta z Prahy do Českého Krumlova aneb Jak jsem sestavoval novou vládu“ (1996, 216´):

Režisér navazuje na předchozí film „Nový Hyperion“ a pokračuje ve své sérii rozsáhlých filmových dokumentů, v nichž svérázně mapuje českou společnost a její skutečné i domnělé elity. Tentokrát se stahuje „do opozice“, opouští Prahu i oficiální politické dění a vydává se hledat alternativy – v politické, kulturní i existenciální rovině. Se dvěma autobusy, v nichž shromáždil umělce, vědce a zajímavé osobnosti, vyjíždí do Českého Krumlova a během tohoto „sestavování nové vlády“ s nimi diskutuje především nad otázkou občanských, ale i tvůrčích a životních postojů.

Název filmu odkazuje k románu ruského revolučního demokrata a utopického socialisty Nikolaje Gavriloviče Černyševského „Co dělat?“, který napsal v roce 1862 během pobytu ve vězení v Petropavlovské pevnosti. Předvádí zde „nové lidi“, ne hrdiny romanticky rozervané a rozpolcené, ale lidi, kteří dovedou pracovat a jít pevně za vytčenými úkoly.

Karel Vachek pro svůj mnohavrstevný filmový esej vytvořil prapor – na jedné straně jsou podobizny Darwina, Marxe, Freuda, Einsteina a Picassa. Každý z těchto géniů vytvořil ucelenou koncepci světa i za cenu toho, že záměrně pominul chybu v ní obsaženou. Z toho potom vzniká diktatura koncepce s patřičnými důsledky v praxi. Na druhé straně praporu je plošně zobrazeno písmeno Pí (3,14...), také s jednou drobnou chybou.

•19-21h v učebně U2 (Smetanovo nábřeží 1012/2, P1 – 2. patro)

Martin Švoma moderuje debatu k tématu „Co dělat? O jaké filozofické a sociálně-politické principy se lze dnes opřít?“ s hostkami a hosty, kteří byli v duchu tradice Vachkova „Otevřeného semináře“ osloveni ze širokého spektra: politolog a právník Jan Géryk, rusista a překladatel Tomáš Glanc, filosofka a pedagožka Alice Koubová, ekonom a politik Ivan Pilip, socioložka Tereza Stöckelová.

Výsledky učení

připomenout dílo a myšlenky prof. Karla Vachka (*1940 – +2020), zpřítomnit kritické myšlení v rámci debaty výrazných osobností

Předpoklady a další požadavky

žádné

Literatura

https://www.csfd.cz/film/29213-co-delat-cesta-z-prahy-do-ceskeho-krumlova-aneb-jak-jsem-sestavoval-novou-vladu/prehled/

https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/9101/co-delat-cesta-z-prahy-do-ceskeho-krumlova-aneb-jak-jsem-sestavoval-novou-vladu

https://www.famu.cz/cs/katedry/katedra-dokumentarni-tvorby/vzpominka-na-karla-vachka/

https://dafilms.cz/director/607-karel-vachek

https://www.pametnaroda.cz/cs/vachek-karel-1940

https://www.respekt.cz/kontext/film-se-musi-predevsim-promyslet-zemrel-dokumentarista-karel-vachek

https://vltava.rozhlas.cz/karel-vachek-s-kazdou-technologickou-zmenou-musi-dojit-i-ke-zmenam-ve-8101656

https://www.dokrevue.cz/aktualne/_63

Hodnoticí metody a kritéria

100% účast a aktivita během debat

Protože počet míst je omezen – projekční sál 72 míst a učebna U2 40 míst, debatu je možné sledovat online na linku https://cesnet.zoom.us/j/97912917397 (Meeting ID: 979 1291 7397)

Poznámka

vizitky moderátora, účastnic a účastníků debaty (abecedně)

Martin Švoma (*1975, Žďár nad Sázavou)

Filmový historik, publicista a scénárista. Vystudoval obor filmová věda na FF UK. Jako filmový historik a teoretik se zabýval zejména českým filmem po roce 1989, vyučoval na FF UK a na FAMU. Je autorem monografie „Karel Vachek etc.“, věnované dílu významného českého dokumentaristy. Od poloviny 90. let se jako pořadatel, porotce a lektor podílí na přípravě festivalů amatérského a nezávislého filmu a workshopů pro mladé filmové tvůrce z řad studentů i amatérů. Jako dramaturg pracoval na televizním cyklu Deset století architektury, spolupracoval s TV stanicemi HBO, Prima, Nova i ČT. V současné době spolupracuje jako dramaturg a režisér s filmovou společností Evolution films. V roce 2014 byl do distribuce uveden film Česká pivní válka, který zaštítil jako scénárista a dramaturg. Více na https://www.advojka.cz/archiv/2021/2/karel-vachek-ja-nikdy-neumru

Jan Géryk (*1991, Nový Jičín)

Vystudoval Právnickou fakultu a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Nyní působí jako akademický pracovník v Ústavu státu a práva AV ČR a jako právník v neziskové organizaci R-Mosty. Jeho publicistické texty se objevují nejčastěji v Salonu Práva. Byl jedním z editorů knihy o převratu roku 1989 Otisky sametové revoluce (2021). Společnost úzkosti je jeho první knihou. Známý je i jako stand-up komik.

Více na https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-schazeji-nam-pozitivni-pribehy-jan-geryk-o-sve-knize-spolecnost-uzkosti-40446899

Tomáš Glanc (*1969, Praha)

Vysokoškolský učitel, rusista, překladatel a sémiotik, zaměřující se mj. na tzv. Tartusko-moskevskou sémiotickou školu, jejímž zakladatelem je Jurij Michajlovič Lotman. Na přelomu 80-90. let 20. století vystudoval dvouoborovou kombinaci ruština-čeština na Filozofické fakultě UK. Následně se stal akademickým pracovníkem na svojí alma mater, kde zastával v letech 2000–2003 pozici vedoucího tamějšího Ústavu slavistických a východoevropských studií. Jeho kniha „Souostroví Rusko: ikony postsovětské kultury“ (Revolver Revue, 2011) byla na portálu Českého literárního centra zařazena do přehledu Vrcholy české non-fiction 2007-2017.

Více na https://plus.rozhlas.cz/rusista-i-kdyz-cast-rusu-s-valkou-nesouhlasi-nemohou-se-ozvat-oficialni-vyklad-9315968

Alice Koubová (1974, Roudnice nad Labem)

Filosofka působící na Filozofickém ústavu Akademie věd ČR jako vedoucí projektu Systémy resilience (SYRI), vyučuje na uměleckých školách v ČR i zahraničí. V letech 2021-2024 byla proděkankou pro vědu a výzkum na Divadelní fakultě AMU. Orientuje se především na témata resilience, politické psychologie, performance, etiky, a uměleckého výzkumu. Je autorkou několika knih, například Odolná společnost. Mezi bezmocí a tyranií, Donald Winnicott a politická teorie, Myslet z druhého místa. K otázce performativní filosofie, Terény performance, Self Identity and Powerlessness, či Artistic Research: Is There Some Method?. S Tantehorse spolupracuje od roku 2019 a dlouhodobě rozvíjí i další spolupráci mezi vědou a uměním ve veřejném prostoru. Je spolutvůrkyní autorských představení Strachy, Talking Contradictions: Buying Brass Method Re-Examined, Ticho! Filosofové po Wittgensteinovi, Propojme se včera, Děti U. Ve všech představeních také vystupuje. Zabývá se performativní filosofií, post-fenomenologií, empatií, tělesností, uměleckým výzkumem a etikou hry.

Více na https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-jen-sam-za-sebe-zit-nelze-rika-filosofka-alice-koubova-40396009

Ivan Pilip (1963, Praha)

Ekonom a politik. V letech 1994–1997 ministr školství, mládeže a tělovýchovy a mezi roky 1997–1998 ministr financí v první a druhé Klausově vládě, a poté také v kabinetu Josefa Tošovského. Ekonomické vzdělání získal na VŠE v Praze. Po sametové revoluci vstoupil do politiky a stal se lídrem Křesťansko-demokratické strany, která se sloučila s Občanskou demokratickou stranou (ODS). Především s Janem Rumlem v roce 1998 iniciovali založení Unie svobody po finančním skandálu mateřské ODS, z níž odešla část straníků. Na začátku roku 2001 zadržen na Kubě, a to měsíc poté, co se setkal s odpůrci režimu. Propuštěn byl až po mezinárodním tlaku. V roce 2002 ztratil mandát v Poslanecké sněmovně, ale po dobu dalšího období pracoval jako prozatímní předseda Unie svobody. Mezi lety 2004 a 2007 pak zastával funkci viceguvernéra Evropské investiční banky.

Více na https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/babis-neni-fico-demontaz-demokracie-jako-na-slovensku-u-nas-nehrozi-rika-byvaly_2408201528_ava

Tereza Stöckelová (1977, Praha)

Socioložka a aktivistka, od léta 2010 mluvčí občanské iniciativy ProAlt. V roce 2001 zakončila studium sociologii na Fakultě sociálních věd UK v Praze prací „Příroda jako kolektivní experiment: případ managementu kůrovce v Národním parku Šumava“. V roce 2008 dokončila doktorské studium prací „Biotechnologizace: Legitimita, materialita a možnosti odporu“. Od února 2009 je členkou České komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty při ministerstvu životního prostředí. Své publicistické texty publikuje např. v časopisech Vesmír nebo A2. Je autorkou knihy Akademické poznávání, vykazování a podnikání - Etnografie měnící se české vědy. Dlouhodobě pracuje v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR a věnuje se sociologii vědy, technologií a medicíny. Tematicky se zaměřuje na soudobé proměny v praxi výzkumu a vzdělávání, pohyb znalostí mezi vědou a společností, sociologii medicíny a otázky politické ekologie.

Více na https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-pocitejme-i-s-nespocitatelnym-rika-sociolozka-vedy-a-technologii-tereza-stockelova-40440414

Další informace

Předmět lze absolvovat opakovaně

Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů pro celou AMU

Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:

Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
19.12.2024 15:00–19:00 Alice RŮŽIČKOVÁ Projekce FAMU
Lažanský palác
Projekci filmu Karla Vachka "Co dělat?" následuje debata s podstatnými osobnostmi. paralelka 1
19.12.2024 19:00–21:00 Alice RŮŽIČKOVÁ Učebna 2 (FAMU)
Lažanský palác
Moderátor Martin Švoma a hosté: politolog Jan Géryk, rusista Tomáš Glanc, filosofka Alice Koubová, ekonom Ivan Pilip, socioložka Tereza Stöckelová. paralelka 1

Rozvrh na letní semestr 2024/2025:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů